Koľko kalórií má obed? Ako odhadnúť kalórie v reštaurácii
Publikované
Obed v reštaurácii je pre veľa ľudí najväčšie jedlo dňa, a predsa pri ňom kalórie takmer nikdy nevidia. Denné menu uvádza gramáž a alergény, energetickú hodnotu len výnimočne. Kto si stráži príjem, musí odhadovať.
Pozreli sme sa preto na denné menu zo slovenských reštaurácií, ktoré NourFit spracúva. Nižšie nájdeš, koľko kalórií majú bežné druhy jedál, prečo sa dve podobné jedlá môžu líšiť o stovky kalórií a ako si vybrať obed, ktorý ti nepokazí deň.
Koľko kalórií má bežný obed
Americká štúdia, ktorá v laboratóriu zmerala jedlá z nezávislých reštaurácií bez uvedených kalórií, našla priemer 1 327 kcal na jedno jedlo. To sú asi dve tretiny bežnej dennej potreby. Medzinárodná štúdia v časopise BMJ zmerala obľúbené jedlá z reštaurácií v piatich krajinách. Tie americké mali v priemere 1 088 kcal a fínske závodné jedálne podávali asi o štvrtinu menej energie než bežné reštaurácie.
Slovenský obed z denného menu je menší než americká porcia, ľahký však nie je. Podľa nášho rozboru nižšie má typické hlavné jedlo okolo 710 kcal a typická polievka okolo 240 kcal. Polievka s hlavným jedlom tak bežne dosiahne okolo 950 kcal.
Ak máš denný cieľ 1 500 kcal a rozdelíš ho medzi raňajky, obed a večeru v pomere 25, 40 a 35 %, na obed ti pripadne asi 600 kcal. Typická polievka s hlavným jedlom má o 350 kcal viac. Ako si spočítať vlastný cieľ, vysvetľuje článok Ako chudnúť, keď ješ v reštaurácii.
Čo ukazujú denné menu zo slovenských reštaurácií
NourFit číta denné menu reštaurácií a pri každom jedle odhadne kalórie, bielkoviny, sacharidy a tuky z textu menu a gramáže. Do rozboru sme zahrnuli denné menu platné od 19. októbra do 8. novembra 2026. Každé jedlo sme v jednej reštaurácii započítali len raz, aj keď sa v menu objavilo viackrát. Vynechali sme jedlá bez uvedenej gramáže a odhady s nízkou spoľahlivosťou.
Zostalo 10 253 hlavných jedál z 996 reštaurácií, 1 327 polievok zo 432 reštaurácií a 744 šalátov z 342 reštaurácií. Sú to odhady z textu menu, nie laboratórne merania. Pri takom počte jedál však spoľahlivo ukazujú, ako sa jednotlivé druhy jedál líšia.
| Druh jedla | Počet jedál | Medián | Stredná polovica jedál | Bielkoviny (medián) |
|---|---|---|---|---|
| Všetky polievky | 1 327 | 236 kcal | 154-460 kcal | 11 g |
| Vývar a bujón | 321 | 154 kcal | 140-187 kcal | 10 g |
| Krémová polievka | 82 | 244 kcal | 204-281 kcal | 7 g |
| Hustá polievka (kapustnica, gulášová, strukovinová) | 147 | 302 kcal | 250-416 kcal | 16 g |
| Všetky hlavné jedlá | 10 253 | 710 kcal | 590-900 kcal | 35 g |
| Ryba | 83 | 610 kcal | 512-716 kcal | 33 g |
| Cestoviny a rizoto | 1 006 | 650 kcal | 550-735 kcal | 31 g |
| Grilované jedlo | 409 | 663 kcal | 560-810 kcal | 36 g |
| Halušky | 267 | 670 kcal | 584-756 kcal | 26 g |
| Jedlo s omáčkou (sviečková, guláš, paprikáš) | 1 110 | 680 kcal | 578-850 kcal | 37 g |
| Vyprážané a obaľované jedlo | 1 734 | 850 kcal | 692-1 008 kcal | 35 g |
| Šalát z denného menu | 744 | 590 kcal | 473-709 kcal | 32 g |
Medián je hodnota v strede: polovica jedál má menej, polovica viac. Stredná polovica ukazuje rozpätie, do ktorého patrí polovica jedál v strede rebríčka. Druh jedla sme určili podľa slov v názve, preto niektoré jedlá nepatria do žiadnej skupiny.
Najväčší rozdiel robí spôsob prípravy. Vyprážané a obaľované jedlá majú o 140 kcal viac než typické hlavné jedlo a takmer o 190 kcal viac než grilované. Najľahšie vychádza ryba, jedál s rybou je však v denných menu málo.
Prekvapiť môžu šaláty. Šalát z denného menu má medián 590 kcal, len o 120 kcal menej než bežné hlavné jedlo. Dresing, syr, slanina alebo vyprážané mäso z neho rýchlo urobia plnohodnotný obed.
Rozdiel v rámci jedného menu
Ešte viac prezradí porovnanie v jednej reštaurácii. V 2 092 denných menu s aspoň troma hlavnými jedlami bol medzi najľahším a najťažším jedlom typický rozdiel 464 kcal. V 60 % menu bolo aspoň jedno hlavné jedlo pod 600 kcal.
Kto chce jesť ľahšie, väčšinou nemusí meniť reštauráciu. Stačí si vybrať iné jedlo z toho istého menu. Práve tento výber za teba robí NourFit, keď menu zoradí podľa tvojho cieľa.
Prečo majú podobné jedlá také rozdielne kalórie
Tuk a spôsob prípravy
Tuk má 9 kcal na gram, bielkoviny a sacharidy po 4 kcal. Lyžica oleja s hmotnosťou okolo 10 g tak pridá asi 90 kcal a na tanieri ju takmer nevidno. Vyprážané jedlo nasaje olej z fritézy a strúhanka ho zadrží. Slovenský štandard pre výživu dospelých preto odporúča pri príprave jedla uprednostniť varenie, dusenie, pečenie a prípravu v pare, aby sa znížilo množstvo pridaného tuku.
Príloha
Príloha zaberá často polovicu taniera a kalórie jednotlivých príloh sa líšia viac, než sa zdá.
Kalórie príloh na 100 g (USDA FoodData Central)
| Príloha | Kalórie na 100 g | Porcia 200 g |
|---|---|---|
| Varené zemiaky | 86 kcal | asi 170 kcal |
| Varená ryža | 130 kcal | asi 260 kcal |
| Varené cestoviny | 158 kcal | asi 315 kcal |
| Hranolky z fritézy | 312 kcal | asi 625 kcal |
Pri rovnakom mäse tak výmena hranoliek za varené zemiaky ušetrí okolo 450 kcal. Je to najjednoduchšia zmena, o ktorú môžeš v reštaurácii požiadať.
Omáčka, syr a dresing
Smotanové omáčky, syrové posýpky a majonézové dresingy pridávajú hlavne tuk. Jedlá s omáčkou majú v našom rozbore medián 680 kcal, väčšinou aj vďaka knedli. Pri šaláte rozhodne dresing, preto si ho môžeš vypýtať zvlášť.
Gramáž a veľkosť porcie
Gramáž v dennom menu sa často týka len mäsa a jeho hmotnosti pred tepelnou úpravou. Príloha, omáčka a tuk v nej zvyčajne nie sú. Ak menu uvádza „150 g kuracie prsia, ryža“, rátaj aj s porciou ryže. Štúdia v BMJ ukázala, že energiu jedla dobre predpovedá jeho hmotnosť a počet zložiek na tanieri. Väčšia porcia a viac príloh znamená viac kalórií aj pri jedle, ktoré vyzerá zdravo.
Polievky, šaláty, cestoviny a vyprážané jedlá
- Polievka. Vývar má okolo 150 kcal a pred hlavným jedlom dobre zasýti. Krémové polievky majú okolo 240 kcal, husté ako kapustnica či fazuľová okolo 300 kcal, zato aj viac bielkovín.
- Šalát. Pozri sa, čo v ňom je. Šalát s grilovaným mäsom a dresingom zvlášť môže byť ľahký obed. So syrom, slaninou a krutónmi má kalórií ako hlavné jedlo.
- Cestoviny a rizoto. Medián 650 kcal, mierne pod typickým hlavným jedlom. Smotana a syr ich posunú vyššie, paradajková omáčka nižšie.
- Jedlá s omáčkou. Sviečková, guláš či paprikáš majú medián 680 kcal a dosť bielkovín, okolo 37 g. Kalórie navyše prináša najmä knedľa a omáčka.
- Halušky a múčne jedlá. Kalórií majú podobne ako iné hlavné jedlá, bielkovín však najmenej. Viac o tom nájdeš v článku Ako si vybrať obed s vysokým obsahom bielkovín.
- Vyprážané jedlá. Najviac kalórií, medián 850 kcal. Ak si ich dáš, vymeň hranolky za varené zemiaky a omáčku si nechaj priniesť zvlášť.
Prečo sú kalórie z reštaurácie vždy odhad
Ani reštaurácia, ktorá kalórie uvádza, ich nepozná úplne presne. Štúdia v časopise JAMA porovnala kalórie uvedené pri 269 jedlách z reštaurácií s laboratórnym meraním. V priemere sa zhodovali, no 19 % jedál malo aspoň o 100 kcal viac, než uvádzalo menu. Častejšie to boli jedlá s nízkym uvedeným počtom kalórií.
Pri dennom menu kalórie nikto neuvádza, takže sa odhadujú z názvu jedla, gramáže a bežných receptov. Každá kuchyňa však použije trochu iné množstvo oleja, inú porciu prílohy a inú omáčku. Rozumný odhad má preto podobu rozpätia. Na porovnanie dvoch jedál z toho istého menu však odhady stačia dobre, lebo sa pri podobných jedlách mýlia podobne.
NourFit preto pri každom jedle ukazuje aj spoľahlivosť odhadu. Vidíš tak, kedy je číslo pevné a kedy ide skôr o orientačnú hodnotu.
Ako si vybrať obed, keď sleduješ kalórie
- Zisti si, koľko kalórií ti na obed pripadá. Bez cieľa nevieš, či je 700 kcal veľa, alebo akurát.
- Porovnávaj jedlá v rámci jedného menu. Rozdiel medzi najľahším a najťažším býva okolo 460 kcal.
- Daj prednosť grilovanému, dusenému alebo pečenému jedlu pred vyprážaným.
- K ťažšiemu hlavnému jedlu si daj vývar namiesto hustej polievky, prípadne polievku vynechaj.
- Vypýtaj si prílohu podľa seba. Varené zemiaky alebo ryža namiesto hranoliek ušetria stovky kalórií.
- Omáčku a dresing si nechaj priniesť zvlášť.
- Keď sa obed pretiahne, vyrovnaj to ľahšou večerou. Jeden ťažší obed nič nepokazí.
Zdroje
- The energy content of restaurant foods without stated calorie information. Urban et al., JAMA Internal Medicine, 2013.
- Measured energy content of frequently purchased restaurant meals: multi-country cross sectional study. Roberts et al., BMJ, 2018.
- Accuracy of stated energy contents of restaurant foods. Urban et al., JAMA, 2011.
- Food energy: methods of analysis and conversion factors, chapter 3. FAO Food and Nutrition Paper 77, 2003.
- FoodData Central (SR Legacy): boiled potatoes 170440, cooked rice 168878, cooked pasta 169737, french fries 170698. U.S. Department of Agriculture.
- Odporúčania pre stravu a výživu u dospelých. Ministerstvo zdravotníctva SR, štandardný postup účinný od 15. 12. 2021.
Ako ti s obedom pomôže NourFit
Všetko z tohto článku robí NourFit za teba pri každom obede. Prečíta denné aj stále menu reštaurácií okolo teba, pri každom jedle odhadne kalórie, bielkoviny, sacharidy a tuky a porovná ich s tvojím cieľom na obed. Pri každej reštaurácii hneď vidíš jedlo, ktoré ti sedí najviac, so skóre zhody zo 100.
Na mape má každý špendlík kalórie tvojho najlepšieho jedla v danom podniku, takže ľahší obed nájdeš aj bez listovania v menu. Pri mnohých jedlách nájdeš aj ľahšiu verziu s údajom, koľko kalórií ušetrí. Vyskúšaj si demo priamo na webe, bez sťahovania.
Stiahni si NourFit z App Store. Verzia pre Android bude čoskoro na Google Play.